Kunista +46 736 778 166
PressarInplastareSlåttermaskinerJordbearbetningTippvagnarDumpervagnarVolymvagnar med skjutväggBalvagnarFrontlastareFrontlastarredskapFullfodervagnarGödselspridareSe hela sortimentet
Till saluOm ossKontaktSälj din maskin

Volymvagnar med skjutvägg

Metal-Fach T951/6 LionPower

Volymvagn med skjutvägg, 46 m³

Metal-Fach T951/6 LionPower

Volymvagnar med skjutvägg

T951/6 LionPower, treaxlad volymvagn med skjutvägg

Pris på förfrågan

I korthet

Versioner i serien

T951/6

Konstruktionsvikt, totalvikt47,500 kg
Konstruktionslastvikt20,500 - 25,800 kg
Skalvolym med lucka46 m³

T951/6

Totalvikt, EU-godkänd30,000 kg
Lastvikt, EU-godkänd31,000 - 35,300 kg
Volym med 0,3 m påbyggnad49 m³

Specifikation

Tekniska data

Samtliga versioner i serien. Uppgifterna kommer från Metal-Fachs katalog och kan variera med vald utrustning.

UppgiftT951/6T951/6
TypgodkännandePL not availableEU
Hastighet (km/h)4040
Konstruktionsvikt (kg)3600036000
Registrerad totalvikt (kg)3600024000
Konstruktionslastvikt (kg)25000-2780025000-27800
Registrerad lastvikt (kg)25000-2780016000-18800
Tjänstevikt (kg)8200-110008200-11000
Dragöglebelastning (kg)30003000
Lastutrymme längd / bredd / höjd (mm)9700 / 2375 / 20009700 / 2375 / 2000
Lastgolvets höjd över mark (mm)16001600
Lasthöjd (mm)36003600
Däck650/55 R26,5650/55 R26,5
Effektbehov (hk)220220

Detaljer

Så är maskinen byggd

01 / 15
Mångsidig LionPower

Mångsidig LionPower

En släpvagn – många möjligheter. T951/6 LionPOWER är konstruerad för arbete på gården året runt, framför allt tack vare sin funktionalitet och mångsidighet. Den kan transportera material som ensilage, majskärnor, spannmål, potatis, betor, kompost, balar, grus, snö och gödsel. Gödsel kan dessutom spridas efter montering av ett spridaraggregat.

Hydrauliskt saxstödhjul

Hydrauliskt saxstödhjul

Underramen är byggd av kraftiga profiler. Det hydrauliska saxstödet är särskilt värdefullt på en vagn av den här vikten och ställs steglöst över ett stort område.

Dragstång med längsgående fjädring

Dragstång med längsgående fjädring

Dragstången är fjädrad med en längsgående bladfjäder, vilket minskar belastningen på dragöglan under körning. Hydraulisk dragstångsfjädring finns som tillval och ger bättre komfort.

Parabelfjädring

Parabelfjädring

Vagnen har parabelfjädring med fyra blad, och hydraulisk fjädring som tillval. Den följer marken väl och går stabilt även i besvärlig terräng. De stora däcken ger bred anläggningsyta och skonar marken.

Fällbar bakre stötfångare

Fällbar bakre stötfångare

I standardutförandet är en fällbar bakre stötfångare monterad för att skydda andra trafikanter. T954

Driftsäkert skjutsystem

Driftsäkert skjutsystem

Släpvagnen lossas med hjälp av en skjutvägg tillsammans med en del av golvet. Dessa delar manövreras hydrauliskt av tre särskilt utvalda hydraulcylindrar. Oljebehovet är endast 35 l. Lossningshastigheten kan justeras steglöst med en särskild ventil.

Konstruktion

Konstruktion

Karossväggarna är förstärkta mot deformation, vilket är avgörande för tätheten vid tömning. Glidytor i golv och väggar är av höghållfast, nötningståligt material.

LionPowers kapacitet

LionPowers kapacitet

T951/6 LionPower är en volymvagn med skjutvägg. Tack vare snabbfästet för aggregat fungerar den som transportvagn, gödselspridare och överlastarvagn. Cargo-påbyggnaden ingår, och som tillval finns tre aggregat: Verti med vertikalvalsar, Zeni med horisontalvalsar och ett skruvaggregat för spannmål.

Spannmålsaggregat

Spannmålsaggregat

Utrustningen på bilderna kan variera med valt utförande.

Hydrauliskt lyft bakgavel

Hydrauliskt lyft bakgavel

Automatiska lås till bakgaveln, inspektionsfönster i framväggen, parabelfjädring med fyra blad och självstyrande axel 130×130, dragögla ø40 mm, däck 560/60 R22.5, främre draganordning med längsgående fjädring och tvåkrets tryckluftsbroms med ALB.

Framvägg

Framvägg

Framväggen är utrustad med en nätförhöjning med justerbar lutning. Dess uppgift är att skydda traktorn och föraren vid gödselspridning samt att öka lastvolymen. Polyuretanförseglingar på den skjutbara väggen, monterade i vinkel, säkerställer täthet.

Baklucka med stor kapacitet

Baklucka med stor kapacitet

Den stora bakluckan manövreras av två enkelverkande hydraulcylindrar.

T951/6 LionPower

Skapa en släpvagn anpassad efter dina arbetsuppgifter

Zeni-aggregat

Zeni-aggregat

Spannmålsaggregat Utrustningen som visas på bilderna kan variera beroende på vald version.

T951/6 LionPower

EU-typgodkännande Totalvikt 30 000 kg

Galleri

Bilder på maskinen

Metal-Fach T951/6 LionPower
01 / 14
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower
Metal-Fach T951/6 LionPower

Utrustning

Standard och tillval

Standardutrustning

  • Sidoväggshöjd 2000 mm
  • Volympåbyggnad CARGO
  • Hydrauliskt lyft bakgavel
  • Automatiska lås till bakgaveln
  • Inspektionsfönster i framväggen
  • Parabelfjädring med fyra blad
  • Självstyrande axel 130×130
  • Dragögla ø40 mm
  • Hjul 560/60 R22.5
  • Främre draganordning med längsgående fjädring
  • Tvåkrets tryckluftsbroms med ALB, låsningsfria bromsar
  • Tryckluftsbroms för parkering
  • Hydrauliskt saxstödben
  • Hjulklossar, 2 st
  • Vattentank med tvålbehållare
  • Fällbar bakre stötfångare
  • Hydraulisk påbyggnad av sidoväggarna
  • Verktygslåda
  • Bakre utmatningskåpa
  • Sidoskydd
  • LED-belysning

Tillval

  • Påbyggnad i stål 350 mm
  • Spridaraggregat Verti, två vertikalvalsar, med vidvinklad kraftuttagsaxel
  • Spridaraggregat Zeni, två horisontella valsar, med vidvinklad kraftuttagsaxel
  • Spannmålsaggregat med skruvtransportör
  • Vägningssystem MF-S-Control
  • Elektronisk panelstyrning av hydrauliken, magnetventilblock
  • Axel 150×150 med hydraulisk fjädring, första och tredje axeln tvångsstyrda
  • Hydraulisk och tryckluftsbroms med ALB (utan polskt typgodkännande) – tillägg*
  • Hjul 650/55 R26.5 – tillägg*
  • Hjul 710/50 R26.5 – tillägg*
  • Dragögla ø50 mm, utbytbar
  • Kulkoppling K80 – tillägg
  • Främre dragstång med vridbar ögla ø50 mm
  • Hydraulisk fjädring av främre dragstång
  • Egen hydraulik med kraftuttagsdriven pump och tank
  • Vevad presenning med plattform
  • Dekor i polymerfilm med ekolösningsmedelstryck, två års UV-garanti
  • Annan kulör än standard

Uppgifterna kommer från Metal-Fach. Bekräfta vad som ingår i din maskin med oss innan beställning.

Osäker på vilken version som passar din gård?

Ring +46 736 778 166 →

Kontakt

Fråga om en maskin

Försäljning lantbruk

Karolis Ribikauskas
+46 736 778 166
lantbruk@kunista.com

Öppettider

Måndag–fredag 08:00–17:00
Lördag efter överenskommelse